Menu

SOS prąd

Energia elektryczna to dobro, bez którego ciężko żyć, warto więc dowiedzieć się więcej.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

damian.zmyk

Odpowiedzialne zużycie energii elektrycznej jest nie tylko korzystne dla naszych kieszeni, ale także dla środowiska. Wszyscy użytkownicy energii, którzy uważają się za rozważnego i odpowiedzialnego użytkownika urządzeń elektrycznych i elektronicznych wiedzą zapewne co to znaczy. Wiedząc, jak oszczędzać energię elektryczną zmieniając swoje przyzwyczajenia, co roku możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt  złotych na rachunkach i przyczyniać się do polepszania naszej planety.

Pierwszy krok: poznaj swoje nawyki elektroniczne

Pierwszą rzeczą do zrobienia jaka jest do zrobienia, jeśli chcesz zacząć oszczędzać energię elektryczną jest, uzyskanie jasnego obrazu swoich przyzwyczajeń konsumpcyjnych . Wiele osób, w rzeczywistości, nie wiem, że piece elektryczne włączone przez kilka minut zużywają dużo energii, a wyłączenie urządzenia ze stanu gotowości można wprowadzić oszczędności.

Sprawdź ilość urządzeń, następnie ich wiek wtedy możesz działać dalej w celu identyfikacji "winowajców" wysokiego spożycia energii, głównymi podejrzanymi są lodówki, pralki, klimatyzatory, kuchenki elektryczne, a nawet czajniki elektryczny, które, jeśli są stosowane regularnie mogą napracować się nawet na 2500 kWh/rok.           

Kluczowe znaczenie ma klasa zużycia energii, która rozpoczyna się od A +++ czyli bardziej wydajnych urządzeniach nowej koncepcji technologiczne i kończy aż do G. Na przykład, lodówka klasy A +++ może spożywać 4 lub 5 razy mniej prądu niż urządzenia starego typu G, albo te, które powstały zanim wszedł w życie obowiązek oceniania sprzętów pod względem energetycznym.              

Dodam, że stary sprzęt ma nie tylko wpływ na nasze rachunki ale może mieć wpływ na całą instalację energetyczną w naszym domu. Nie posiada zabezpieczeń, szybko się psuje w kiedy wystąpi napięcie z pewnością ulegnie zniszczeni. Awaria samego sprzętu to nie problem, oczywiście wiąże się z wydatkiem, ale co gdy wraz z sprzętem spalą się wszystkie kontakty? To dopiero wydatek.

Najlepszy sposób na drastyczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną jest przeprowadzenie zmiany sprzedawcy energii. Klikając w dane porównywarki możemy poszukać nowego dostawcy, który przedstawi nam rozwiązania zgodne z naszymi potrzebami (niższe ceny, rabaty i korzyści nowych klientów, gwarantowana cena dla energii, wyłącznego korzystania z odnawialnych źródeł energii itp). 

Powyższe nas nie zadowala bądź nie przekonuje. Ważną rzeczą jest więc  nacisk konsumentów na to, że powinniśmy zorganizować się tak, aby upewnić się, że pralka lub zmywarka używana jest w jak najbardziej oszczędny sposób.

Wyrabianie dobrych nawyków

Po zmianie operatora, konieczne jest uciekanie się do szeregu działań, które nie pozwolą nam na dalsze zmniejszenie rachunku za energię.

  • Na przykład, powinno zostać ograniczone wykorzystanie ładowarki, kiedy nasze smartfony i tablety zostaną naładowane, należy odłączyć ładowarkę od gniazdka elektrycznego, w przeciwnym razie będzie nadal pobierała energię, rocznie ok. 3 złote, ale nich każdy domownik o tym zapomni i jest już bilet do kina. 
  • Zmywarka jest dobrze wypełniona, zapoznaj się z opisem programów mycia, już 45 stopni, dzięki nowo opracowanym dodatkom z detergentach, zapewniają doskonałą jakość czyszczenia naczyń i sztućców, a niższa tmp. to mniejszy pobór energii.
  •    Korzystanie z piekarnika elektrycznego powinny być skoncentrowane w weekendy i po 19 (lub 20) jeśli korzystasz z taryfy G12 (dwustrefowej). Całodobowa stawka, jeśli z takiej korzystasz nie włączaj piekarnika przez pieczeniem, tylko niektóre dania tego wymagają. Piekarnik najlepiej wyłączyć kilka minut przed końcem pieczenia, ale nie wyjmować potrawy, niech dojdzie w temperaturze, a sprzęt nie pobiera już energii.
  • Suszarka, lokówka inne urządzenia stylizujące, patrz pkt. pierwszy, także pobierają energię nie będąc rzeczywiście używanymi.
  • Wreszcie, nawet jeśli ktoś nie wie, to lodówka zużywa najwięcej energii, zwłaszcza gdy jest pusta, no i musi być regularnie rozmrażana, aby uniknąć obciążenia konsumpcji ze względu na warstwy lodu można wybrać model z funkcją NoFrost.
  • Zainwestuj w dobrą miarkę, po co lać cały litr wody jeśli chce się ugotować jedną szklankę.

 LED do oświetlenia

Jest to dobry pomysł, aby zmienić swoje żarówki nie mające nic wspólnego z diodami LED na właśnie takie. Led to oświetlenie, które maj doskonałe parametry w zakresie światła (barwa, ilość lumenów)
i zużywa tylko 20% w porównaniu do tradycyjnych żarówek.    

Ponadto istnieje wiele sposobów na obniżenie zużycia, w dużych przedsiębiorstwach stawia się na audyt i kompensację mocy biernej. 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • ekontaktsimon

    Szkoda, że tak niewielu ludzi oszczędza prąd.

© SOS prąd
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci