Menu

SOS prąd

Energia elektryczna to dobro, bez którego ciężko żyć, warto więc dowiedzieć się więcej.

Instalacja odgromowa ważna nie tylko latem

damian.zmyk

Montaż instalacji odgromowej to bardzo ważna inwestycja, nie ma sensu inwestować w coś co nie pędzie spełniać oczekiwań. Poznaj więc prawne aspekty montażu piorunochronu.

Wydawać się może, że dom jednorodzinny nie podlega pod prawną regulację, która wymaga wyposażenia budynku w instalację odgromową. Okazuje się, że prawo budowlane wyraźnie określa jakie budynki muszą posiadać odgromnik, zatem nie jest to jedynie wola właściciela.

Dom jednorodzinny musi zawierać instalację odgromnikową jeżeli jego wysokość przekracza 15 metrów a powierzchnia jest większa niż 500 m kw. Budynek wykonany jest z łatwopalnych materiałów, bądź taki materiał pokrywa jego konstrukcję. Budynki ulokowane na wzgórzach, czy przy zbiornikach wody są łatwym celem pioruna, dlatego co do nich także tyczy się przepis.

Budowa piorunochronu jest prosta, wystarczą trzy elementy aby powstał spełniające nasze wymagania projekt.

Zwody rozpoczynają całą instalację, sztuczne zwoje układa się na dachu z metalowej konstrukcji. Dobra do tego jest stal nierdzewna czy miedź. Ważna jest grubość „zwodu”, która nie może być mniejsza niż 6-7 mm. Konstrukcja ta może leżeć na dachu jeśli nie jest on wykonany z łatwopalnego materiału, w innym wypadku zwody montuje się na półmetrowych masztach.

Piorun uderza w zwody następnie podażą po ścianie przewodem odprowadzającym energię. Przewody i zwody są ze sobą połączone taśmami stalowymi, dla bezpieczeństwa elewacji warto zachować 2 cm odległość między przewodem a ścianą. Nowoczesne ekologiczne domy posiadają odgromnikową instalację ukryta w murach budynku. Przewód ukryty jest w rurce, która ukryta jest w elewacji. Takie rozwiązanie jest kosztowe, a dom nie może być zbudowany z palnych materiałów.

Przewód łączy się z uziomem, który wkopany jest na co najmniej 60 cm w ziemię. To co najbardziej szokuje osoby które decydują się po latach na instalacje odgromnikową to, że muszą uziomem otoczyć cały budynek. Fundamenty żelbetonowe czy rury metalowe mogą posłużyć jako uziom. Należy je wkopać przynajmniej metr od fundamentu.

Nowoczesne konstrukcje odgromnikowe nie posiadają zwodów. Maszt z głowicą, która w swoim wnętrzu ukrywa potencjał elektryczny skutecznie zastępuje tradycyjne zwody. Głowica z jonizatorem musi wznosić się co najmniej 2 metry ponad dach budynku.

Najtańsza instalacja przeciw gromowa kosztuje około 1500 złotych do tego doliczyć należy koszt robót tak jak okopanie budynku. Koszt nowszych technologii może wynieść nawet 7000 tys. to czy piorunochron się sprawdzi zależy od precyzji wykonania. Warto chronić swoją instalacje szkody jakie może wyrządzić piorun to często koszt wielu tysięcy. Siła uderzenia jest w stanie powyrywać kable z gniazdek jak i całkowicie spalić urządzenia. Dowiedz się więc jak zabezpieczyć swoją instalację z poradnika na stronie porównywarki cen energii elektrycznej.

© SOS prąd
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci