Menu

SOS prąd

Energia elektryczna to dobro, bez którego ciężko żyć, warto więc dowiedzieć się więcej.

Jak oszczędzać energię?

damian.zmyk

Otrzymujesz wysokie rachunki za energię, nie wiesz dlaczego? Przyszedł czas aby to zmienić, od dziś możesz oszczędzać, wystarczy poznać kilka wskazówek dotyczących tego jak oszczędzać.

Gospodarstwo domowe będzie zużywać od 1500 do 3000 kWh. Widzisz, dla gospodarstwa domowego, które nie przywiązuje uwagi do rachunków, zmniejszenie zużycia może okazać się ciężką pracą. Jeśli jednak nic nie zrobisz to nawet po obniżeniu ceny kWh nie zaoszczędzisz wiele.

 

Chcesz zrobić jakieś zmiany? Oto 5 sposobów na oszczędzanie energii w domu.

Sterowanie termostatem

Gdy chcesz, aby w twoim pokoju panowało miłe ciepło, pamiętaj o tym, że termostat nie będzie działać tak szybko, jak chcesz. Będzie działać na tym samym poziomie, aż do osiągnięcia ustawionej temperatury. Nie ma więc znaczenia czy stopniowo będziesz przełączać termostat z niskich temperatur do wysokich czy od razu ustawić go na najwyższy, otrzymasz ten sam rezultat, po pewnym czasie uzyskasz wymaganą temperaturę. Pomyśl o tym w ten sposób, jedziesz 5 mil na godzinę, gdy nagle przechodzisz na 5. bieg. Co otrzymasz? Więcej nacisku na pedał ale nie zwiększysz prędkości. Innymi słowy, tracisz dużo gazu, ale nie osiągasz natychmiastowej prędkość. Podobnie jest w tym wypadku, nagrzanie musi odbywać się w określonym czasie, aby jeszcze bardziej obniżyć rachunek za energię elektryczną, można ustawić termostat kilka stopni niżej gdy jesteś poza domem lub podczas snu, takie działanie może przełożyć się na efekty.

Stand by

Kilka małych zużyć daje wielki efekt,  doda poszczególne zużycie ładowarki telefonu komórkowego, które są podłączone 24/7 to może kosztować cię nawet 20 złotych na rachunku elektrycznym. Podobnie rzecz ma się odnośnie nocnych świateł, które są włączane przez cały dzień i całą noc. Ponadto, cyfrowe zegary i garnki, które są podłączone do Siecie nawet nie używane pobierają energię. Monitor komputerowy, który pozostaje cały dzień w trybie czuwania czy inne podobne urządzenia. Wszystko to przyczynia się do kosztów naliczonych na rachunku za energię elektryczną.

Ile prądu pobiera…?

Najlepiej podejść do tematu na chłodno, jak głosi pewna reklama. Nie musisz ciepłej wody używać do prania odzieży. Och, myślisz, że ciepła woda zabija zarazki zgromadzone na ubraniach. No cóż, może jest coś w tym prawdy, jeśli zaczniesz ubrania gotować! Zastanów się czy nie dodajesz do prania proszku, odplamiaczy, chemia skutecznie działa na większość bakterii, spokojnie możesz prać w letniej wodzie. Możesz zaoszczędzić nawet 90% na zużyciu energii, pamiętaj pralka pobiera najwięcej energii podczas podgrzewania.

Dodatkowe opłaty

Wysokie opłaty dodatkowe, nie będziesz oszczędzać na rachunkach jeśli pojawiają się na nich dodatkowe opłaty. Płacisz za prąd, interesuje Cię jedynie cena energii elektrycznej, to ona przy dużym zużyciu sprawia, że dużo płacisz. Cena nie zawsze będzie satysfakcjonująca, ale to ona ma sprawiać, że rachunek będzie niższy. Pomyśl, jeśli obok ceny za kWh pojawią się inne należności typu opłata handlowa, czy opłata za wprowadzenie cennika. Dodatkowe obciążenia sprawiają, że płacisz więcej, bez względu na zużycie.

Reklamacja rachunku za prąd

Nie zgadzasz się z zużyciem, możesz reklamować rachunek. Wyślij pisemną reklamację do swojego sprzedawcy ma ona dwa tygodnie na odpowiedź. Pewnie zgłosi się do Ciebie aby przeprowadzić badanie licznika, może odbyć się ona w warunkach laboratoryjnych. Niestety, jeśli urządzenie nie będzie wykazywać wad w pomiarze, to za jego sprawdzenie zapłacisz. 

© SOS prąd
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci